A biztonságpolitikában Oroszország a vihar, Kína a klímaváltozás
Ez az elmúlt 20 év tanulsága.
Európában az orosz-ukrán háború mentén feszül egymásnak a két nagy tömb, a Nyugat és a Kelet, a Közel-Keleten pedig Izrael és Irán esetében.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Az Index Frontvonal című műsorának vendége volt Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, aki többek között kifejtette álláspontját arról, hogy elkezdődött-e már a harmadik világháború, illetve meddig eszkalálódhat Irán és Izrael konfliktusa. „Izrael vissza fog ütni Iránnak. Gyorsan, nagyot, sokat” – jelentette ki Tarjányi Péter. A biztonságpolitikai szakértő szerint ez a zsidó állam katonai doktrinájából fakad, hogy nem hagyhatják válaszcsapás nélkül, hogy Irán nemrégiben dróntámadást indított ellenük.
Tarjányi Péter szerint csak az ellentámadás mértéke lehet mérlegelés tárgya Izrael számára, a biztonságpolitikai szakértő ugyanis úgy látja,
ha nem kellő erővel lépnek fel Iránnal szemben, azt az arab országok egyfajta gyengeségként is értékelhetnék.
Tarjányi ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy bár a sajtóban leginkább úgy keretezték az eseményeket, hogy az iráni dróntámadást szinte teljes mértékben Izrael hárította el, valójában ebben a nyugati szövetségesei és egyes arab államok, például Jordánia is a segítségükre voltak.
A biztonságpolitikai szakértő rávilágított arra is, a Közel-Keleten mostanában tapasztalható eszkaláció furcsa módon még jól is jön az izraeli vezetésnek, mert ameddig ezek a konfliktusok tartanak, addig nem kell szembenéznie a Benjamin Netanjahu által vezetett kormánynak a belpolitikában kialakult válsághelyzettel a korábbi hírszerzési fiaskó miatt.
Tarjányi Péter szerint
ez még nem a harmadik világháború, amelyben jelenleg élünk, de ha azok a konfliktusok amelyek a világban zajlanak, összeérnek, akkor már beszélhetünk erről.
Mint rámutatott, Európában az orosz–ukrán háború mentén feszül egymásnak a két nagy tömb, a Nyugat és a Kelet, a Közel-Keleten pedig Izrael és Irán esetében. A biztonságpolitikai szakértő szerint egyedül Kína nem került még nyílt fegyveres konfliktusba a Nyugattal, de szerinte ez a Tajvani-szorosban még könnyen megtörténhet.